کاندیدای سمت نیکی هیلی یک دیپلمات مصری-آمریکایی است

powelطبق آخرین بر آوردها دینا پاول که قبلا در سمت مشاور دونالد ترامپ کار کرده است در سمت نیکی هیلی انجام وظیفه خواهد کرد. ناظران شانس پاول را در میان کاندیدهای این سمت بیش از بقیه می دانند. بخشی از گفتگوهای لازم بین پاول و تیم ترامپ صورت گرفته است. این تعویض پس از آنکه نیکی هیلی بطور ناگهانی اعلام کرد از سمت نماینده‌ی آمریکا در سازمان ملل کناره گیری می‌کند صورت می‌گیرد. هیلی بطور دقیق دلایل کناره‌گیری خود را هنوز بیان نکرده است.

پاول قبلا در سمت‌های مدیریت سرمایه‌گذاری بانک گلدمن ساکس کار کرده است. در دوران دولت فعلی نیز مشاور ترامپ بوده است. به نوشته روزنامه‌ی پولیتیک نام‌های دیگری که برای این سمت در لیست هستند عبارتند از ریچارد گِرِنل، سفیر آمریکا در آلمان و کلی کرفت که در سمت  سفیر آمریکا در کانادا کار کرده است.

دینا پاول که نام اصلی او دینا حبیب پاول است یک مصری-آمریکایی مسیحی است که در دوران ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش در سمت دستیار وزیر امور خارجه انجام وظیفه کرد و از ژانویه ۲۰۱۷ مشاور ارشد ترامپ در طرح‌های اقتصادی و امنیتی بود. پاول تاکنون در سمت‌های سیاسی و اقتصادی در روابط آمریکا با لبنان و کشورهای عربی فعالیت کرده است و در زمان کاندولیزا رایس معاونت دیپلماسی عمومی این وزارت را بر عهده داشت. وی در بین مصری ها از محبوبیت برخوردار است.

۱۰ اکتبر ۲۰۱۸

منبع خبر ای اف پی

خبر/نقطه