رییس CIA و نوار شکنجه‌ی خاشقجی

hospelجینا هاسپل که یک افسر اطلاعاتی مجرب آمریکا است از ماه می سمت ریاست سازمان سی آَی اِی را بعهده گرفت. در ادامه جنجال و رسوایی نیروهای امنیتی عربستان سعودی گفته می‌شود که هاسپل خود شخصا نواری را، که حاوی صداهایی دال بر شکنجه و قتل جمال خاشقجی در سفارت عربستان در ترکیه می‌باشد، دریافت کرده و شنیده است. تا قبل از این مورد مقامات ترکیه چیزی درباره‌ی ارائه این نوار به مقامات خارجی نگفته بودند. وزیر امور‌خارجه‌ی ترکیه کاووس‌اوغلو  اشاره داشته است که این نوار در اختیار مقامات خارجی هم قرار گرفته است.

هاسپل که در یک مسافرت کوتاه در ترکیه بود و چهارشنبه از ترکیه بازگشت توانسته است شخصا این نوار را بشنود. این اطلاعات بر پایه‌ی گفته‌های روزنامه‌ی واشنگتن پست که کارفرمای خاشقجی بود و همینطور سرویس خبری رویترز نشر یافته است. احتمالا پس از مورد هاسپل بخشی از اطلاعات این نوار به رسانه‌ها سپرده شده است.

هرچند که مقامات رسمی ترکیه هنوز درباره‌ی این نوار بطور علنی سخنی نگفته‌اند اما رسانه‌های ترکیه از آنچه در این نوار شنیده میشود با عنوان «وحشتناک» نام برده‌اند و درباره‌ی آن نوشته‌اند. واشنگتن پست تاکید دارد که پس از شنیدن این نوار می‌توان اجبار بر سیاست سخت کاخ‌سفید علیه عربستان سعودی را فهمید.

تاکنون دیدگاه‌های بسیاری پیرامون این جنجال و رسوایی سیاسی بیان شده است. عده‌ای آن‌ را یک رویداد مهم در نقض حقوق بشر و آزادی بیان می‌دانند و قتل یک روزنامه‌گار را شدیدا محکوم می‌کنند. گروهی این ماجرا را سیر وقایعی می‌دانند که ترکیه زیرنظر داشته است و برای گرفتن بهانه از عربستان با طمع تجاری ترکیه پیش می‌رود. به هر‌ روی دیدگاه دوم بطور واقعی جریان دارد و قبلا نیز ترکیه در قبال ایران و کشورهای همسایه‌اش از اینگونه بهره‌برداری‌ها و پرده‌پوشی‌‌ها بهره اقتصادی برده است.

تحلیل/خبر/نقطه

۲۶ اکتبر ۲۰۱۸