شنود گفتگو‌های تلفنی دونالد ترامپ

ترامپ گوشیهمه می‌دانند که دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا بخش زیادی از گفتگو‌های خود را با تلفن انجام می‌دهد. او علیرغم تذکرات داده شده از گوشی موبایل خود برای تماس استفاده می‌کند و حاضر نیست از تلفن محل کارش استفاده نماید. اکنون این شبهه قوت گرفته است که زمانی که ترامپ از گوشی آیفون خود استفاده می‌کند دستگاه‌های امنیتی خارجی می‌توانند مکالمات او را بشنوند و دنبال نمایند. نیویورک‌تایمز نخستین بار این شبهه و بحث را دامن زد و ادعا کرد که از منابع گمنام متفاوتی در اینباره سرنخ و اطلاعات دریافت کرده است.

سرویس‌های امنیتی آمریکا رد‌پای اقدامات شنود گفتگو‌های ترامپ را از سوی چینی‌ها و روس‌ها و همینطور هکر‌های خارجی پیدا کرده‌اند. به گفته‌ی نیویورک‌تایمز چینی‌ها میدانند ترامپ با چه کسانی در رابطه با روش‌های اقتصادی تقابلی با چین گفتگو می‌کند و سعی میكنند از طریق لابی‌های خودشان روی تصمیم‌های رییس جمهور تاثیر بگذارند.

دونالد ترامپ از سه گوشی آیفون استفاده می‌کند که دو تای آنها توسط سازمان ناسا تنظیم شده‌اند. یکی از این دو گوشی برای کامنت‌های توئیتی استفاده و دیگری برای تماس های تلفنی استفاده می‌شود. اضافه بر این دو، ترامپ از یک گوشی معمولی آیفون هم استفاده می‌کند. ترامپ از پست الکتریکی یا همان ایمیل استفاده نمیکند. طبق پیشگیری‌های امنیتی تلفن‌ها را باید هر۳۰ روز یکبار تعویض نمود اما ترامپ اغلب راضی به این تعویض‌ها نیست زیرا در تلفن‌های جدید نمی‌توان از روش انتقال اطلاعات از گوشی قبلی استفاده نمود و باید آنها را از نو تنظیم کرد. دونالد ترامپ قبل از دوران ریاست‌جموری‌اش از گوشی آندروید استفاده می‌کرد.

خبر/نقطه

۲۶ اکتبت ۲۰۱۸