شادی ترامپ از شدت یافتن تحریم‌ها

trumpمی‌گویند انسان زمانی که در میان اشک‌هایش می‌خندد نشانی از این دارد که اوج احساسات‌اش را در آن لحظات تجربه می‌کند. موجی از عواطف، رودخانه‌ای خروشان می‌شود که آدمی را در نگرانی و شادی غرق میسازد. دونالد ترامپ، روز جمعه در توئیتی شادی خود را از تصمیم دولت خود برای بازگشت کامل تحریم‌ها علیه ایران بیان نمود. این شروعی‌ست بر پایان آنچه که دولت روحانی و اوباما برای آن تلاش بسیاری نمودند. پیمانی منعقد شد که در ایران و آمریکا مخالفان بسیاری داشت. ایرانی‌ها که نام «تن‌لرزه» را برای بیان نگرانی خود برگزیده بودند از سازش و کرنش جمهوری اسلامی در برابر آمریکا در این پیمان نفرت داشتند. آمریکایی‌ها نیز این پیمان را بخشیدن امتیاز‌ها و ساده‌اندیشی در برابر نیت و ماهیت حکومت آیت‌الله‌ها می‌دانستند. به هر روی آدمی متفاوت، ترامپ، برای همصدایی با آمریکایی‌های خسته و خشمگین از سیاست‌های جمهوری‌ اسلامی به کاخ سفید راه یافت.

روز جمعه یعنی ۲ نوامبر ۲۰۱۸ دولت ترامپ تصمیم گرفت که تمام تحریم‌هایی را که دولت اوباما پس از انعقاد برجام تخفیف داده و برداشته بود را باز گرداند. به افتخار این رویداد، ترامپ در توئیتر خود تصویری با تشبیه و اشاره به سریال معروف Game of Thrones را منتشر کرد. ترامپ خود را در زمینه‌ی این داستان حماسی قرار داده و عنوان آخرین سری هفت قسمتی از این سریال، «زمستان در راه است» را به «تحریم‌ها در راه است» تغییر داد. شرکت HBO که یکی از دو کمپانی عظیم ساخت سریال‌های تلویزیونی در جهان است و تولید‌کننده این سریال است نسبت به این اقدام ترامپ موضع خوبی نگرفت و از اینکه سریال را به مسائل سیاسی جاری ربط داده‌اند اظهار نارضایتی کرد.

اما آنچه مهم است در اصل نگرانی ترامپ در کنار شادی اوست. حقیقت این است که ترامپ نگران سیاست‌‌های خود با ایران است. زیرا می‌داند که با رژیمی بسیار زبان‌نفهم‌تر طرف است تا دولت‌های چین و روسیه و مکزیک. ترامپ خوب می‌داند که منافع دولت‌های اروپایی در همسویی با سازمان‌های مردمی اروپا برای مردم ایران کار نمی‌كنند و دولت‌ها دقیقا بازی محاسبه‌ی اقتصادی خود را در طول سی سال گذشته مقدم بر همه چیز درباره‌ی ایران دانسته‌اند. اما به هر‌روی آنها اسباب دردسر برای سیاست‌های او خواهند بود. او همچنین می‌داند مردم جهان نسبت به مردم ایران نگران و حساس هستند و برخوردهای سازمان‌های مردمی اروپا و غرب با بالا گرفتن فشار بر مردم ایران با سیاست‌های ترامپ در راه است.

اما این نگرانی‌ها و مخالفت‌ها و موافقت‌ها، همه همچون رقص سرخپوست‌ها بدور آتش شب قبل از جنگ می‌مانند. هیاهویی است و کسی نمی‌داند فردا چه خواهد شد. سخن از فروپاشی جمهوری‌اسلامی است. رژیمی که بی شک بیش از ۹۰ درصد مردم تحت حکومت‌اش خواهان نابودی آن هستند. اما پول و سیاست‌های بیرحمانه این رژیم حامی اصلی اوست. جدالی بزرگ در راه است. هر دو طرف نگران هستند. و ما در خارج از کشور همچنان منفعل در آرزوی پیروزی مردم ایران بر این شب سیاه هستیم.

تحلیل/نقطه

۳ نوامبر ۲۰۱۸