کدامیک آبها را ناامن می‌سازند، ایران یا آمریکا؟

naftجدال لفظی و مشاجره‌ی جدیدی بین ایران و آمریکا در راه است. ایران می‌گوید هیچ نیرویی حق ندارد مانع حرکت و فعالیت نفتکش‌های ایران در آبهای بین‌المللی شود و هرگونه مانع و مزاحمتی را سخت پاسخ خواهد گفت. آمریکا می‌گوید ایران با این روش آب‌ها و تنگه‌های جهان را به خطر می‌اندازد؟

دریادار محمود موسوی، معاون عملیات کل ارتش روز پیش اظهار کرد که ایران هیچ ممانعتی را بر سر راه انتقال نفت این کشور در آب‌های بین‌المللی  نمی‌پذیرد و با هر‌گونه تهدیدی مقابله خواهد نمود. وی گفت که نیروهای مسلح ایران این نفت‌کش‌ها را تا مقصد حفاظت خواهند نمود. از سوی دیگر برایان هوک، رییس گروه اقدام ایران،  هفته‌ی پیش این رفتار ایران را خطرناک خواند و تانکرهای ایرانی را تهدید‌های شناوری خواند که بر آب‌ها در حرکتند. هوک می‌گوید که نفتکش‌های و بشکه‌های نفت ایران دارای بیمه نیستند و یا اینکه قراردادهای بیمه مناسبی ندارند و این موجب میشود که برای بندرگاه‌ها و تنگه‌ها ریسک بالایی دارند. ایران اظهارات هوک را تهدید و کاملا غیر قابل قبول می‌داند.

بدنبال اجرا یافتن تحریم‌های جدید آمریکا از روز دوشنبه این هفته صنعت و ارسال نفت ایران مورد محدودیت قرار می‌گیرند. به گفته‌ی هوک آمریکا می‌تواند مجازات‌هایی برای بندرها و کشورهاییکه اقدامات غیر‌قانونی ایران را مقدور ساخته و یا از نقل و انتقال نفتکش‌های این کشور حمایت نمایند در نظر بگیرد. هوک مدعی است که ایران بطور منظم میلیون‌ها بشکه نفت را به سوریه برای حمایت از بشار اسد انتقال می‌دهد. در این میان عده‌ای و از جمله ایران به این مسئله اشاره می‌کنند که از دید ناظران سازمان ملل اقدامات و عملیات ایران برای انتقال نفت مغایرتی با ضابطه‌های بین‌المللی ندارد.

شرایط در هفته‌ها و ماه‌های آینده چنانچه ایران و آمریکا بر سر میز مذاکره ننشینند از اصطکاک بیشتری بین ایران و آمریکا خبر می‌دهد. با توجه به روش‌های رایج ایران باید گفت این کشور برای جلب حمایت بین‌المللی و ایجاد شواهدی برای محکوم کردن سیاست‌های آمریکا در خروج از برجام و تحریم‌ها امکاناتی را در اختیار دارد. در حال حاضر موضع دولت آمریکا از انعطاف نشانی ندارد و ایران نیز بسیار مطمئن از توان مقابله‌ی خود سخن می‌راند. می‌توان گفت که دنیا با نگرانی منتظر نتایج این دشمنی دیرینه‌ی چهل ساله بین دو کشور است. آمریکا، که امید اصلی‌اش به اعتراضات مردم ایران و شورش‌های داخلی بر ضد حکومت جمهوری اسلامی است و رژیم ایران، که با نگرانی از شرایط منفعل و بی‌ثبات اقتصاد کشور و امید اندکی به حمایت‌های کشور‌های خارجی هفته‌ها را پشت سر می‌گذارد بسوی بحرانی بزرگ در حرکت هستند.

تحلیل/ نقطه

۱۳ نوامبر ۲۰۱۸