موساد همچنان هشدار می‌دهد: فاصله‌ی ایران تا سلاح‌ اتمی

isis 2موساد سازمان اطلاعات و امنیت اسراییل دو روز پیش بازهم در مورد امکانات ایران برای دست‌یابی به سلاح اتمی هشداری داد. روزنامه‌ی فارین پالیسی از سوی رییس انستیتوی isis مجددا تاکید اسراییل بر مدارکی را که این کشور ادعا می‌کند بطور مخفیانه از عملیات ساخت نیروی‌ هسته‌ای ایران بدست آورده است را قابل تامل و اهمیت دانست.

طبق آخرین ادعای موساد اگر جمهوری اسلامی ایران تصمیم بگیرد کاملا از برجام خارج شود و آنچه را که آمریکا با تصمیم دونالد ترامپ ریس جمهوری آمریکا فسخ کرد، ایران نیز فسخ نماید، آنوقت ایران تا دست‌یابی به سلاح اتمی تنها چند ماه فاصله دارد. نخست وزیر اسراییل بنیامین نتانیاهو بارها در طول سال‌های اخیر به شکل‌های مختلف، دراماتیک و رسمی، تلاش کرده است نشان دهد و روشن سازد که ایران در رابطه با برنامه‌های اتمی‌اش بسیار مخفی‌کاری داشته‌ است و می‌تواند راحت‌تر از آنکه جهان فکر می‌کند به سلاح اتمی دست یابد.

اما این ادعاهای نخست وزیر، از ژانویه امسال که سازمان‌های جاسوسی اسراییل ادعا کردند توانسته‌اند از ایران مدارک بسیار زیادی را بدزدند، شکل و استمرار بیشتری را به خود گرفته است. اطلاعاتی که ادعا می‌شود بایگانی حدود صدهزار صفحه است و اثبات می‌کند که در صورت عدم انعقاد پیمان برجام، ایران چند ماه تا سلاح اتمی فاصله نداشته است. دیوید آلبرایت که فیزیکدان است و رییس انستیتوی دانش و امنیت بین المللی اظهار داشته است پیشرفت ایران در رسیدن به سلاح اتمی غیرقابل باور است و بسیار  زودتر از آنچه دولت‌های غربی فکر می‌کنند، ایران این توانایی را کسب می‌کند. قبلا آمریکا زمان دو تا سه سال را برای دست‌یابی ایران به سلاح اتمی تخمین زده بود و فرانسه بسیار نزدیک به احتمال این سازمان، سه ماه را واقعی می‌دانست. آلبرایت در حال تنظیم گزارشی است از تحقیقات سازمان خود و با همکاری سازمان انرژی اتمی، که در دست تهیه است.

چنانچه این گزارش، پس از انتشار بتواند موج جدیدی از بحث‌ها و تخمین‌ها را در مورد خطرات یک ایران اتمی دامن بزند، آنوقت دو نگرش به سرعت در میان نظرات متخصصین و سیاست‌مداران دیده خواهد شد. بسیاری به دفاع از سیاست‌های باراک اوباما، در جهت کنترل خطر و تهدید‌های جمهوری اسلامی با روش‌های دیپلماتیک و امتیاز‌های مادی برخواهند خاست و گروهی نیز به سیاست‌های سخت‌گیرانه و تنش‌زای دونالد ترامپ صحه می‌گذارند که چهره و نیات واقعی جمهوری ‌اسلامی را بر ملا می‌سازد و پرداختن «باج» به آنها را منتفی می‌داند.

تحلیل/نقطه

۱۸ نوامبر ۲۰۱۸

بیشتر در اینمورد:

فاصله‌ی ایران تا سلاح اتمی