مذاکرات صلح یمن در سوئد

yaman.pngدر هفته جاری مذاکرات برقراری صلح یمن در سوئد برگزار می‌شود و  تدارکات آن در جریان است. ایران اعلام کرده است که برای جنگ چهار‌ساله‌ی یمن پیشنهادات و راهکارهایی را به همراه می‌آورد. ایران ضمن استقبال از این مذاکرات بین‌المللی اظهار امیدواری کرده است که این اقدام به میزبانی سوئد بتواند آغازی بر پایان جنگ داخلی یمن باشد.

به نوشته‌ی رویترز الیزابت کندال کارشناس و محقق زبان عربی و علوم اسلامی دانشگاه آکسفورد حضور طرفین درگیر در جنگ، بر سر میز مذاکرات را پیشرفتی در پروسه‌ی صلح می‌داند. کندال ارزیابی کرده است که در شرایط پیش‌رو هیچ‌کدام از طرفین مذاکرات دوست ندارند که مقصر شناخته شوند و محکوم گردند. به نوشته‌ی رویترز فردا چهارشنبه این مذاکرات آغاز می‌گردد.

دو نیروی بزرگ در پشت جنگ یمن، ایران و عربستان، نقش بسزایی در پیشرفت و دستاوردهای این مذاکرات دارند. عربستان حامی دولت یمن و ایران حامی شورشیان یمن، حوثی‌ها، است. اینکه ایران پیشاپیش از این مذاکرات استقبال کرده است دلیلی بر تغییر موضع حکومت ایران در قبال این درگیری‌های خونین نیست. چنانچه ایران با تاکید بر شرط «دولت ‌فراگیر» بخواهد این مذاکرات را هدایت و کنترل نماید، امکان توافق طرفین بسیار کم خواهد بود.

ایران ضمن استقبال از این مذاکرات تاکید کرده است که باید به تقویت کمک‌های بشردوستانه برای مردم یمن پرداخت. جنگ یمن تاکنون بالای ۱۰ هزار کشته داده  و قحطی و گرسنگی ناشی از این جنگ جان هزاران کودک را نشانه گرفته است. شرایط بحرانی یمن را بارها سازمان ملل بسیار حاد و غیر انسانی توصیف کرده است و از طرفین درگیری‌ها خواهان توجه به افراد و قربانیان این جنگ شده است.