مدیر اقتصادی هوآوی بدلیل شکستن تحریم‌های ایران بازداشت شد

mengمدیر کمپانی چینی سازنده‌ی گوشی‌های موبایل، هوآوی در کانادا به درخواست آمریکا توسط پلیس کانادا دستگیر شده و به آمریکا تحویل داده شد. جرم این شرکت را نادیده‌گرفتن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران ذکر کرده‌اند. خانم منگ وانژو که مدیر اقتصادی شاخه‌ی این شرکت در کانادا است دختر بنیانگذار این شرکت و یکی از چهار عضو هیئت مدیره این کمپانی عظیم است.

جرم مطرح شده از آمریکا به روابط تجاری با ایران اشاره دارد. روز جمعه به احتمال زیاد پس از ارائه ضمانت‌های اجرایی وانژو آزاد خواهد شد و رسانه‌ها منتظر شنیدن نظرات وی هستند. کمپانی هوآوی از جرم مذکور و جزئیات این پرونده اظهار بی‌اطلاعی کرده است و اظهار امیدواری کرده است که سیستم قضایی کانادا و آمریکا عادلانه با قضیه برخورد خواهند کرد.

این رویداد همچنان تنش روابط بین آمریکا و چین را شدید‌تر می‌کند. هرچند که در روزهای اخیر با اقداماتی از سوی آمریکا بهبود مناسبات اقتصادی دو کشور را می‌شد منتظر بود اما این رویداد می‌تواند تنش را بدنبال داشته باشد. استقبال اروپایی‌ها از خدمات هوآوی در پی هشدارهای آمریکا کاهش یافته است. آمریکا خواهان دقت زیاد در استفاده از خدمات و تکنولوژی این کمپانی است. کمپانی هوآوی به گفته‌ی آمریکایی‌ها به دولت چین بسیار نزدیک است و خطری برای امنیت آمریکایی‌ها‌ست.

خبر/نقطه

۶ نوامبر ۲۰۱۸