هدیه‌ی عجیب پاکستان به ولیعهد عربستان

aseسفر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به پاکستان بطور دقیقی زیر نظر رسانه‌ها بوده است. بن سلمان با پیشنهاد قبول وساطت برای حل اختلافات هند و پاکستان پیامی خاص را برای پاکستان به همراه برد. سطح تبادلات تجاری بین دو کشور نیز بسیار برای پاکستان دارای ارزش است. در طول این بازدید دو روزه‌ی بن سلمان از پاکستان تصاویر استقبال پاکستانی از او در بسیاری از روزنامه‌ها دیده شد. اما اکنون سی ان ان  از هدیه‌ای که پاکستان به بن سلمان داده مطلب ساخته است.

یک اسلحه‌ی خودکار طلایی به بن سلمان هدیه داده شده است. «هکلر کاچ ام پی فایو» مسلسلی کوچک ساخت آلمان است.  بی شک این هدیه مدتی پس از رسوایی هنوز آرام نیافته‌ی قتل خاشقجی بدست نیروهای تحت فرمان بن سلمان بسیار پرسش‌بر انگیز است: «به سیاست‌هایت ادامه بده!»؟!

این هدیه در کنار اخبار رسانه‌ها و گفته‌های مقامات ایرانی نیز جای می‌گیرد که پاکستان را مثل گذشته عامل حمایت از رفتار‌های تروریستی در سیستان و بلوچستان دانسته‌اند. نزدیکی بین پاکستان و عربستان ابدا به مزاق جمهوری اسلامی خوش نخواهد آمد. زیرا دعوای سیاست‌ها و هژمونی بین ایران و عربستان کاملا در حد و کیفیتی است که این این دو کشور هیچ جا کنار هم نخواهند گنجید. از سویی سال‌هاست گفته می‌شود که عربستان در جهت ضربه به جمهوری اسلامی (بخوانید ایران) خواهان یافتن نقش نفوذی برای ایجاد ناآرامی در ایران و در دراز مدت هدف قرار دادن تمامیت ارضی اسیران است.

حاصل این بازدید محمد بن سلمان از پاکستان عقد قرارداد تجاری ۲۰ میلیارد دلاری بود. او راهی هند و سپس چین است. سال گذشته پس از رسوایی قتل خاشقجی روزهای سختی را برای بن سلمان در خود داشت و او اینک به نظر می‌رسد بدنبال ترمیم و جبران آن باخت سیاسی خود است. بن سلمان از ترکیه آنچه می‌خواست را دریافت نکرد و با حرکت بسوی پاکستان و هند بدنبال ابعاد جدیدی از قدرت سیاسی خود است.

تحلیل/نقطه

۲۴ فوریه ۲۰۱۹