قانون جدیدی در آمریکا می‌تواند ثروت پوتین را بر ملا سازد

پوتینکنگره‌ی آمریکا با پیشنهاد برای تصویب قانون جدیدی روبرو است که طبق آن نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا به افشای ثروت پوتین دست بزنند. به گفته‌ی الیس استفانیک، نماینده کنگره‌ی آمریکا، این قانون نهاد‌های اطلاعاتی و سازمانهای مربوطه را موظف می‌سازد که دارایی‌ها، سپرده‌ها و فعالیت‌های تجاری ولادیمیر پوتین و نزدیکان وی را بطور علنی بازگو نمایند.

استفانیک می‌نویسد که پوتین و ماشین قدرت او در سراسر جهان به تضعیف دموکراسی و ساز و کارهای گسترش دموکراسی در جهان مشغول‌اند و این از چشم جهانیان پنهان است. اینکه چرا اینک نمایندگان کنگره آمریکا قصد دارند با افشای ثروت پوتین به او ضربه بزنند بی شک باز می‌گردد به اینکه در حال حاضر محبوبیت پوتین در روسیه کاهش زیادی را نشان می‌دهد و با نزدیک شدن به انتخابات، او در برابر رقبایش کم‌توان‌تر خواهد شد. اما این سیاست نیز شفاف و بی ریسک نیست، زیرا می‌تواند دو پیامد را در پی داشته باشد. نخست اینکه پوتین می‌تواند با ایجاد آشوب در خارج از کشور و درگیرکردن روسیه در این آشوب‌ها باز هم وجود خودش را برای امنیت و منافع روسیه مهم جلوه دهد و مردم به حمایت از او برخیزند. دوم اینکه برای غرب این مسئله قطعی و شناخته شده نیست که رفتن پوتین از قدرت و آمدن فرد دیگری به جای او به نفع غرب و اروپا باشد. پوتین به هر روی در ارتباط با اروپا و غرب همیشه موضع آرام و قابل اعتمادی را نشان داده است.

پوتین را یکی از ثروتمندترین مردان جهان می‌دانند و تخمین زده می‌سود که دارایی‌های او از ۵۰ میلیارد دلار سر می‌زند. در سال‌های اخیر تعدادی از روزنامه‌نگاران روسی تلاش کرده‌اند از دارایی‌های پوتین پرده‌برداری کنند. اما هرگز رقم‌های تخمین زده شده دارای منبع موثقی نبوده‌اند. در روسیه هر ساله دارایی‌های ثروتمندان این کشور را بطور علنی بیان میکنند. طبق این اطلاعات ولادیمیر پوتین از در‌آمد ماهانه ۱۰ هزار یورو در ماه برخوردار است و دارای یک آپارتمان ۷۷ متری است.

تحلیل/نقطه

۱ مارس ۲۰۱۹