آغاز نگرانی و خشونت در ونزوئلا

guardianدر ماه جاری قطع برق وسیع در بخش‌های مهم کشور، مردم ونزوئلا را آسیب فراوانی رساند. سرانجام این دوران به آشوب‌های بزرگی در دومین شهر بزرگ ونزوئلا ماراکایبو انجامید. شهر در حالتی از هرج و مرج شدید و به تشبیه گاردین نزدیک به جنگ داخلی بسر می‌برد. ماراکایبو که شهری نفت‌خیز و مهم در اقتصاد ونزوئلا است اینکه در میان وحشت و خطر فروپاشی بسر می‌برد.

روز دوشنبه باز ۱۶ ایالت کشور از قطع برق رنج بردند و هنوز دولت مادورو که مشکلات برق را بگ گردن آمریکا می‌اندازد بر خلاف ادعای هفته‌ی قبل که بی‌برقی‌ها تمام شد، نتوانسته است کشور را به وضع عادی باز گرداند. این شرایط در حالتی غیر قابل کنترل در شهر ماراکایبو به ناآرامی‌ها کشیده شده است.

به گزارش گاردین مردم شهر ماراکایبو که در کنار دریاچه‌ی قرار دارد، از اینکه این آشوب‌ها به دیگر شهرها نیز سرایت کند کاملا نگران هستند.  شرایط فعلی ونزوئلا از لحاظ اقتصادی و اجتماعی کاملا آسیب دیده و برای شهروندان این کشور بسیار سخت است. امروز سومین روز از اعتراضات همه‌گیر در این شهر سپری شده است و این اعتراضات به سمت غیر قابل کنترل و با رفتاری جنون‌آمیز از سوی معترضین پیش می‌رود. نیروهای انتظامی شهر از کنترل شرایط کاملا دمانده هستند. مغازه‌ها، انبار‌ها، ادارات و حتی کلیساها مورد هجوم و حمله‌ی مردم و دزدی قرار می‌گیرند. سارقین اموال این مکان‌ها تبر، سلاح سرد و اسلحه به همراه دارند. از سلا ۲۰۱۶ مردم این شهر نفت‌خیز از مشکلات و کمبود آبرسانی، برق‌رسانی، حمل و نقل و امکانات شهری شکایت داشته‌اند.

بعضی از بخش‌های این شهر که ۱،۶ میلیون نفر جمعیت دارد هفته‌ها و روزها از بی آبی رنج برده اند. یکی از شهروندان شرایط را همچون یک جنگ داخلی توصیف می‌کند که هر روز باید در انتظار خشونت و صدمات از سوی معترضین بود.

خبر/تحلیل

۲۷ مارس ۲۰۱۹