هدیه‌ی‌های روسیه و کره‌ی شمالی برای آمریکا

کرهرهبر کره‌ی شمالی نوید داده بود که هدیه‌ای برای آمریکاهایی در روزهای کریسمس رو خواهد کرد. دونالد ترامپ این تهدید را با شوخی از سر گذراند و گفت شاید گلدان زیبایی برای ما در راه است. اما اینکه هدیه‌ی برای آمریکا چه بود را روزنامه‌ی گاردین تشریح کرده است. آز آنسو هرچند با عنوانی مبالغه‌آمیز، اما مقاله‌ای هم از سوی اسپوتنیک ترجمه شد، که سلاح آخرالزمان روس‌ها برای آمریکایی‌ها روگشایی شده است. 

روزنامه‌ی گاردین می‌نویسد که تصاویر ساتلایت که در ۱۹ ماه دسامبر ثبت گشته‌اند نشان می‌دهند که کره‌ی شمالی در حال ساخت لوازمات و تسلیحاتی است که امکان حمل موشک بزرگتری را به نیروهای ارتش این کشور بدهد. این حرکت از سوی کره‌ی شمالی نشان از این دارد که بدنبال اقدام تلافی‌جویانه برای مذاکرات به توقف رسیده‌ی این کشور با آمریکا است. در ماه دسامبر کره شمالی این اقدام را با عنوان «هدیه‌ی کریسمس» برای آمریکا تیترسازی و پخش نمود.

جان بولتون، که قبلا در سمت مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ فعالیت داشت و برکنار شد، در این رابطه گفته است که دولت فعلی آمریکا قصد ندارد به قدر لازم با تهدید‌های از سوی کره‌ی شمالی برخورد قاطع نماید و این می‌تواند از کره‌ی شمالی کشوری بسازد که امکان رساندن موشک هایش به دیگر قاره‌ها را داشته باشد. جان بولتون گفته است: «اینکه ما فشار حداکثری را بر کره‌ی شمالی وارد می‌کنیم ادعایی بیش نیست».

مذاکرات و گفتگوهای دونالد ترامپ و كیم جونگ-اون از ماه فوریه‌ی سال جاری متوقف شده‌اند و هیچ دستاوردی نداشته‌اند.

نقطه

۲۶ دسامبر ۲۰۱۹