مانور دریایی چین، روسیه و ایران

navalامروز ایران به همراه چین و روسیه در یک مانور نظامی دریایی در آبهای اقیانوس هند و خلیج عمان شرکت جست. مانور روز جمعه ۲۷ دسامبر با همکاری این سه کشور در خلیج عمان معنای متفاوتی را به همراه دارد زیرا ایران چندی پیش متهم به اقدامات تنش‌آمیز در آبهای این خلیج شده بود. اکنون با همرامی چین و روسیه، ایران بی شک با جرات بیشتری علی‌رغم هشدارهای آمریکا و انگلستان در این آبها ابراز وجود می‌نماید.

در این عملیات از جمله به تمرین آزادسازی کشتی‌ها از دست دزدان دریایی نیز اشاره شده است. خبرگزاری‌های چین و روسیه روز پنجشنبه و امروز جمعه این مانور را زیر پوشش قرار دادند. به گفته‌ی مقام رسمی وزارت دفاع چین این مانور تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت و هدف آن آمادگی و بهبود همکاری نظامی بین سه کشور است.

در حال حاضر بدلیل تنش‌های سیاسی و نظامی موجود بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی و همینطور ناخرسندی آشکار آمریکا از عملیات و رفتار ایران در خلیج فارس و عمان، باید گفت که ایران مسئله ساز‌ترین کشور در آبهای مذکور است. ایران بارها به صراحت تهدید کرده است که با ادامه‌ی تحریم‌های فروش نفت ایران از سوی آمریکا، کل صادرات نفت منطقه را به خطر خواهد انداخت.

ابوالفضل شکارچی، از سوی نیروهای مسلح ایران روز چهارشنبه در رابطه با این مانور اعلام موضع ایران را اینگونه توصیف کرد که اینگونه همکاری‌ها نظامی برای تامین امنیت آبهای اقیانوس هند و خلیج عمان ضروری است و مسیر کشتی‌های حامل نفت را مصون از خطر نگاه می‌دارد.