یک پاسخ، یک سپاسگزاری و یک توضیح

sepasیکی از خوانندگان این سایت با کنایه پرسیده است که چرا سایت نقطه کم‌کار شده است، آیا تهدید شده و ترسیده است و می‌خواهد آرام آرام کنار بکشد و محو شود؟ در فضای افکار و جهان‌بینی‌های حاکم بر داوری آنهاییکه سیاست را دنبال می‌کنند، این پرسش تقریبا جزو بدیهیات و نگرش‌های نهادینه شده در بین ما ایرانیان است. ابدا از این پرسش نباید رنجید بویژه که این افراد از نزدیک با نویسنده در تماس نیستند.

در پاسخ به این خواننده گرامی، می‌گوییم که نه! ابدا ترسی در کار نیست و هرگز، عداوت و دشمنی و جدال دیرینه‌ی قلم‌های این سایت با حکومت جمهوری اسلامی ایران، طرفداران استراتژیک و عقیدتی این رژیم و موجودیت این رژیم جانی و متحجر کمرنگ نخواهد شد و تا نفسی هست، همگام جریانات علیه‌ی عاملین و موسببین این سیاه‌ترین دوران تاریخ ایران از چند هزار سال پیش تا به امروز، کنش ادامه خواهد داشت. نابودی و براندازی رژیم جمهوری اسلامی اولین قدم برای سایتی چون نقطه، در سپهر کنشگری سیاسی برای ورود به دورانی جدید و ساختن ایرانی مدرن است. نقطه از همه‌ی طیف‌های فعال سیاسی مجاز در ایران، سالهاست قطع امید کامل نموده است و رویارویی خشن و سنگین مردم ایران با این رژیم را، که به پایان عمر رژیم می‌انجامد، امری حتمی می‌داند و از آن حمایت می نماید.

گناه و تقصیر همین رویداد خشن به قتل رسیدن دختری نوجوان در سن ۱۳ سالگی بدست پدری کورذهن و متعصب را به حساب هیچ کسی جز تک تک قبا بدوشان، تسبیح بدستان، حج نوردان، اسلامیست‌ها و حامیان تکنوکرات رژیم نمی‌توان گذارد؛ دست همه‌ی این افراد از تئوریسن هایشان گرفته تا معتادین سنت‌ها، در خون این کودک بی‌گناه شسته شده است. این رویکرد و نگاه ما به جمهوری اسلامی، مذهب حاکم بر ایران و میلیون‌ها پایبند به آن است.

سپاسگزاری

بیش از دو سال بطور کاملا پیگیر برنامه‌های مجله‌های رادیو فردا را می‌شنویم. پادکست‌های این برنامه‌ها براحتی قابل استفاده هستند و کیفیت پخش خوبی هم دارند. جدا از حملات و انتقاداتی که به دیگر بخش‌های رادیو فردا می‌‌شود اما باید گفت که این بخش برنامه‌های رادیو فردا کاملا همسو و هم‌جهت با مبارزات مردم ایران هستند. انتخاب كارشناسان برنامه نیز همینگونه است. کارشناسانی که مستدل سخن می‌گویند، سطح آگاهی به‌روز و تخصص‌شان از مسائل بسیار وسیع و حرفه‌ای است. در این مجله‌ها از آن میهمانان اصلاح‌طلب و ‌پوستین میش پوشیده دعوت نمی‌شود، صدای اعتراض برایان هوک علیه بخش فارسی صدای آمریکا بلاخره در آمد تا شاید مدیر فاسد این برنامه به فکر آید. (فساد زمانی روی می‌دهد که افراد از ریسورس (امکانات) به نادرستی و بر خلاف ارزش‌ها و اهداف صاحبان ریسورس استفاده نمایند و پاسخگو هم نباشند. سال‌هاست بخش زیادی از رادیوهای فارسی زبان دولت‌های دموکراتیک اینگونه رفتار کرده‌اند).

توضیح

از پاسخ و سپاسگزاری می‌رسیم به اینکه چرا نقطه کم‌کار شده است. نقطه از هر آنچه که در خارج کشور با چند ویژگی کنش سیاسی می‌نماید دور است و ابراز انزجار می‌نماید:

. آنهاییکه در درون و بطن باورهای خود، به دموکراسی و مدرنیته و لیبرالیسم پایبند نیستند و از شرایط دموکراتیک کشور میزبان بیشترین بهره را برای نه تنها تبلیغ «ایدئولوژی» خود بلکه مبارزه‌ی موذیانه با مدرنیته و لیبرالیسم می‌جویند.

. آنهاییکه درد اصلی‌شان ایران و ایرانی نیست. دردشان آمریکا- و اسراییل‌ستیزی، بقای جمهوری اسلامی ایران و شهرت خود، و شاید نامی در تاریخ، در رسانه‌های خارجی است.

. هر چه از عمر جمهوری اسلامی ایران بیشتر می‌گذرد، شناخت افراد و شفافیت‌ها مقدورتر می‌شود. اینکه امروز «گند» سابقه‌ی کاری بخش فارسی زبان صدای آمریکا در می آید، یک امر طبیعی از پس یک پدیده‌ی پنهانی بزرگ و حاکم است. با اینکه باور به اصلاح‌طلب‌ها مدام فرو می‌ریزد، ولی قدرت زیادی در همه‌ی سطوح دارند.

بازار مکاره‌ی سیاست ایران در داخل و خارج اما در دست‌های این سه قشر بالاست. هنوز در دستان این سه قشر کاملا اسیر است. این سه قشر بسیار با دقت در نحیف کردن عزم و دستاوردهای مبارزه مردم با جمهوری اسلامی کنش داشته و دارند. زمانی باید خود را از اینکه بازیچه‌ی جذابیت و رواج دست‌ساز‌های این قشر گردی، دور نگاه داری. بویژه که مدام به دورانی نزدیک می‌شویم که، باید شفافیت‌ها ما را شوکه سازند. نقطه در راستای تحقق دموکراسی، مدرنیته و لیبرالیسم در ایران پارو خواهد زد، گاهی خسته و گاهی پر توان. و شاید روزی با چهره‌ای متفاوت. و در ادای وام خود به سرشناسان و پر‌کاران این سه قشر، پس از فروپاشی جمهوری اسلامی، وفادار خواهد ماند: زیرا آنقدر کوچک‌اندیشند که جمع‌آوری تناقض‌ها و تحریف‌هایشان پس از این همه سال نیز کار مشکلی نیست. اما جریده‌ی تاریخ‌ افتخارات‌شان را مکدر خواهیم ساخت.

سی ام می ۲۰۲۰

نقطه